ללא נושא

השאלה
ב"ה
לכבוד מדרשת צוריאל,
קודם כל, אני רוצה להודות מאוד על הסמינריון המדהים שארגנתם השבת. הסמינריון הזה היה באמת הסמינריון הכי מדהים שהיה לי בחיים, עד שאני עדיין לא מצליחה להפסיק לחשוב עליו. למדתי ממנו המון, אבל בעיקר התרשמתי. התרשמתי מכל הצוות, מהאישיות של כל המדריכים, מהאידיאלים שניכרו בכל מה שהם אמרו ועשו, מהדרך החינוכית שלהם ובעיקר מהאמונה שברקה להם מהעיניים.
אף פעם לא הייתי בסמינריון ובאמת רציתי להקשיב עד הסוף, ובאמת התעניינתי במה שהיה למדריכים לומר. והפעם - שתיתי בצמא כל מילה, רשמתי משפטים חשובים, התעניינתי, וכל כך הצטערתי, ועודני מצטערת, על כך שמרוב עייפות נרדמתי בערב שבת מוקדם ולא הצלחתי להגיע לשו"ת. נהניתי מהלמידה אפילו יותר מכך שנהניתי עם החברות, ואני נוקפת את זה לחלוטין לזכות מדרשת צוריאל. אתם באמת באמת מדהימים, וכל מי ששאלתי הסכימה איתי לגבי זה. ולא רק היחידות היו טובות - גם השירים והטישים, בקבלת השבת ולאחר סעודה שלישית, היו מאוד מרגשים ומעוררים. ולא רק זה - אפילו הילדים של המדריכים היו מדהימים. היה כל כך מרגש ומיוחד כשהבן של המדריך התיישב לידי ושר עם כולן, כשהוא התעקש לשבת במקום ללכת לאבא שלו או לצאת לשחק עם כולם...
אני חושבת שבאמת הצלחתם להעביר טוב מאוד את המסר שלכם - לשאול שאלות זה טוב, חשוב, ואף כדאי. פתחתם לי את העיניים לראות שיש מי שמוכן להקשיב, שיש מי שמוכן לענות, שיש מישהו לדבר איתו, שאני לא לבד בעולם ושלכולם היו ועוד ישנן בעיות הדומות לאלה שלי. בזכותכם הבנתי שהנסיונות הקשים שעוברים בני אדם במהלך החיים שלהם לא סותרים את האמונה. שמעתי את הסיפורים שלכם, שזיעזעו אותי מאוד, במיוחד השיחה "דין תורה עם ריבונו של עולם" - ראיתי אדם מספר דברים קשים מאוד שקרו לו, ולמרות זאת הוא אדם מאוד מאמין שמעביר שיחות בכל הארץ, והבנתי מה זה באמת להיות מאמין, מה זה באמת לסמוך על הקב"ה. ראיתי אדם שלמרות כל השאלות הקשות שהעלה, ולמרות שלא תמיד היה הכי מאמין שבעולם, עומד מולי עם להט ונואם על אמונה. וזה באמת ריגש אותי.
בסמינריון הזה עשיתם מהלך חינוכי מדהים. נתתם לנו להגיד כל מה שרצינו - לשאול, להעלות ולהביע את דעתנו בכל נושא שבעולם, גם נושאים קשים ושבדרך כלל לא עוסקים בהם, בלי חשש שיתקפו אותנו, יצחקו עלינו או יכעסו עלינו. והקשבתם. הקשבתם לכל מה שאמרנו, ובאמת השתדלתם לענות לנו ולתת לנו תשובות על כל שאלה או בעיה. פתחתם לנו עולם חדש, עשיתם לנו שינוי בחשיבה ועוררתם אותנו לשאול דברים שמעולם לא העזנו לשאול. הראתם לנו בצורה הכי פשוטה שלא הכל ורוד, וגם לא אמור להיות ככה. שלכולנו יש משברים.
אף אחד לא יכול להישאר אדיש לסמינריון כזה. כל מי שנכנס לסמינריון הזה יוצא ממנו כאדם שונה, כאדם טוב יותר.
אז באמת תודה על הכל, תמשיכו לעשות חיל בדרך המיוחדת שלכם ולהוסיף טוב לעולם, תמשיכו לפעול במדרשה המדהימה הזו שכל כך מצדיקה את קיומה. ותבואו אלינו לאולפנית ישורון לשיחות נוספות... אנחנו מאוד מאוד נשמח.

ועכשיו לשאלה שלי.
רציתי לשאול על עצם קיומו של העולם. זה נראה טיפה פלספני וגבוה ולא מעשי, אבל אם לא נבין את קיומו של העולם לא נוכל להבין מה אנחנו עושים פה ומי אנחנו בכלל.
את זה שהקב"ה קיים אני מבינה. מבחינת העולם, חייב להיות א-לוקים; עצם קיום העולם מעיד על קיום האלוקים. הבעיה שלי היא הצד השני - עצם קיומו של הא-לוקים לא מעיד על עצם קיומו של העולם.
אני אסביר את עצמי. פעם, לפני קיומו של העולם, היה הקב"ה, ותו לא, עד שפתאום הוא החליט לבנות עולם. למה ? למה לברוא את העולם ? למה ה´ צריך את זה ? אז הוא ברא עולם, עם בני אדם, וכולי... בשביל מה ? כדי להיטיב איתנו ? אבל לא היינו קיימים! נראה כאילו ל-ה´ היה חסר משהו אז הוא בנה לעצמו משחק לגו והתחיל להשתעשע איתו. אולי הוא בנה אותו כדי לעשות טוב לחיילי הלגו שלו, אבל הם עדיין חיילי לגו בלבד!
אפשר לנסח את השאלה הזו בצורה שונה. יום יבוא ותגיע הגאולה. ואז מה ? העולם יאבד את תכליתו ! משחק הלגו ייגמר, וכולנו נגיע לגן עדן או לגיהנום, ומה יקרה אז ? נשב לעולמי עד בגן עדן ? בשביל מה ? האם ה´ ישמיד אותנו ויתחיל משחק לגו חדש? הרי לא ייתכן שנשב לנצח נצחים בגן עדן ונהנה - א-לוקים יאבד מא-לקותו! הוא כבר לא יחרוץ משפטים או ינהל את העולם או יהיה ישות שאליה מתפללים, כי לאנשים כבר לא תהיינה צרות ולא טובות; הם יהפכו לנשמות שאין להן בעיות או שמחות בחיים, פשוט נשמות, שלא יצטרכו להתפלל ל-ה´.
לכל אדם, כך לומדים תמיד, יש מטרה בעולם. מטרה שתוסיף טוב לאנשים האחרים שנמצאים בעולם. אבל בשביל מה בכלל קיימים האנשים האלה, שאנחנו צריכים להוסיף להם טוב ? כדי שהם יעשו טוב לאנשים אחרים, שגם להם אין סיבת קיום ?
אז אם כן, מה מטרת העולם ? מה מטרתנו כאנשים ? למה אנחנו קיימים ? מה המקום שלנו בעולם, קטנים שכמונו ? מה אנחנו ביחס להקב"ה, ומה הקב"ה רוצה מאיתנו ?

המון המון תודה,התשובה

התשובה התקבלה ממדרשת צוריאל בתאריך ו´ כסליו ה´תשע"ז
 

אודותינו תוכניות חינוכיות - יסודי תוכניות חינוכיות - על יסודי גלריה שרות לאומי פורום מאגר למדריכים שאל את הרב צור קשר

מדרשת צוריאל, מרכז לזהות יהודית, אשדוד. טלפון 08-8522544 פקס 15388522544
כל הזכויות שמורות למדרשת צוריאל

יהדות, פרשת שבוע, פורומים, חגים