הרע בעולם

השאלה
שלום הרב,
תודה רבה על סמינריון מהנה... יש לי כמה שאלות לגבי מציאות הרע בעולם. אשמח לתשובתך..

1)מה חשיבות הרע בעולם לדעתך או שבכלל אין דבר כזה רע בעולם?
2)האם לדעתך בסופו של דבר הרע בעולם משפיע לטובה או לרעה?
3)לאחר מקרה או מצב מסויים ההתמודדות גורמת לשינוי חיובי או שלילי?
4) האם אתה מרגיש שהרע בעולם תופס אצלך חלק מחייך או שמא גורם לך להתעוררות רוחנית של מציאות!??
תודה רבה!

התשובה
שלום,

אין ספק שנראה שאת מקדישה חלק נכבד מזמנך להבין את משמעות הרוע בחיים...... נקווה שבחסדי ה´ יהיה לנו את היכולת להסביר את הדברים.

יש קטע יפה שפורסם באינטרנט על משמעות הרוע בעולם...
פרופסור באוניברסיטה הציג שאלה זו לסטודנטים שלו: "האם כל מה שקיים, נברא ע"י אלוהים?". אחד הסטודנטים ענה באומץ: "כן, נברא ע"י אלוהים." "אלוהים ברא הכל?", שאל הפרופסור. "כן, אדוני", ענה הסטודנט. הפרופסור שאל: "אם אלוהים ברא הכל, משמעות הדבר שהוא ברא רוע – מאחר והרוע קיים. בהתאם לעקרון שהמעשים שלנו מגדירים אותנו עצמנו, האלוהים הוא רוע." הסטודנט השתתק בשומעו תשובה זו. הפרופסור היה מאוד מרוצה מעצמו. הוא התרברב בפני התלמידים שלו שהוכיח שוב שהאמונה באלוהים היא מיתוס. סטודנט נוסף הרים את ידו ואמר: "אני יכול להציג שאלה?" "כמובן", ענה הפרופסור. הסטודנט גם ושאל: "האם קיים קור?" "איזו שאלה? מעולם לא היה לך קר?". הסטודנטים צחקו על שאלתו של האיש הצעיר. האיש הצעיר ענה: "למעשה, אדוני, הקור לא קיים. בהתאם לחוקי הפיזיקה, מה שאנו מחשיבים כקור, מהווה למעשה חוסר חום. את האדם או החפץ אפשר ללמוד לפי העובדה האם יש לו או האם הוא מעביר אנרגיה. האפס המוחלט (460 מעלות פרנהייט) הוא היעדר חום מוחלט. כל חומר בטמפרטורה זו הופך להיות לא פעיל ולא מסוגל להגיב. קור לא קיים, אנו יצרנו מילה זו כדי לתאר מה אנו מרגישים בהיעדר חום." הסטודנט המשיך: "פרופסור, האם קיים חושך?". הפרופסור ענה: "כמובן שקיים". הסטודנט ענה: "אדוני, אתה שוב לא צודק. החושך אינו קיים. החושך הוא למעשה חוסר אור. אנו יכולים לחקור את האור, אך לא את החושך. אנו יכולים להשתמש במנסרה של ניוטון כדי לפרק את האור הלבן להרבה צבעים ולחקור אורכי הגל השונים של כל צבע. אנו לא יכולים למדוד את החושך. קרן אור פשוטה יכולה לחדור לעולם החושך ולהאירו. איך אתה יכול לדעת עד כמה חשוך חלל כלשהו? אתה מודד את כמות האור הקיים. הלא כן? חושך הוא מושג שהאדם משתמש בו כדי לתאר מה קורה בהיעדר אור." בסופו של דבר, האיש הצעיר שאל את הפרופסור: "אדוני, האם קיים רוע?" הפעם, הפרופסור ענה בחוסר ביטחון: "כמובן, כפי שכבר אמרתי. אנו רואים אותו כל יום. אכזריות בין האנשים, המון מעשי פשע ואונס בכל העולם. דברים אלה הן שום דבר אחר מאשר דוגמאות של רוע." על זה ענה הסטודנט: "רוע לא קיים, אדוני, או לפחות הוא אינו קיים בפני עצמו. רוע הוא היעדר אלוהים. הוא דומה לחושך ולקור – מילה שנוצרה ע"י האדם כדי לתאר את היעדר האלוהים. אלוהים לא יצר רוע. רוע הוא לא אמונה ואהבה, שקיימות כמו האור והחום. רוע הוא התוצאה של היעדר אהבת אלוהים בליבו של האדם. זה כמו הקור, שמגיע כאשר אין חום, או כמו החושך, שמגיע כאשר אין אור." הפרופסור השתתק והתיישב. שמו של הסטודנט הצעיר היה – אלברט אינשטיין.

בשאלות אלו שאת שואלת יש הרבה מורכבות, נשתדל לעזור...
בשאלת הרוע בעולם עסקו גדולי תורה לאורך כל הדורות, החל מירמיהו ואיוב ועד ימינו. אומר לך רק כמה מלים קצרות.
אכן הקב"ה לא ברא עולם מושלם. הוא יכול היה לברוא עולם נוסף של מלאכים, בלי חולשות בלי יצרים בלי טוב ורע. אבל הוא החליט לברוא עולם עם נסיונות עם חולשות עם בחירה חופשית. וכאשר יש עולם כזה אז יש אכן סבל. וזהו ייעודנו, לתקן את עצמנו, ולתקן את העולם. להביא את המציאות כולה למצבה השלם. להביא את העולם כולו לכך שהרע ייעלם ויתוקן וזאת ע"י התקרבותנו לה´, ע"י לימוד תורה וקיום מצוות ועשיית חסד. עלינו מוטלת חובה להביא את הטוב לעולם בצורה הנכונה....

הרוע משפיע לטובה ולרעה. הכל תלוי בנקודת ההסתכלות שלנו. אדם שחושב שדפקו אותו במציאות מסויימת לצערי הרב זבה יביא לו רק רע. אך אדם באותה מציאות שקרה לו משהו חושב שישנה הזדמנות לראיית הטוב... אין ספק שאכן יראה את הטוב.

הרע לא תופס חלק מחיי. האתגרים תופסים ודרכם אני מצליח להתעלות ולהגיע למקום שבו אנו נמצאים היום. אין ספק שיש קושי בעולם. השאלה מה המבט שאני רוצה להביט בו. אסתכל במצב של יאוש ורע אין ספק שדרכי אל התהום תהיה סלולה. אך אם אסתכל במצב אופטימי יש בי את היכולת לראות את הטוב במציאות הנ"ל.

בהצלחה לך בדרכך...
רק טוב
ינון
התשובה התקבלה ממדרשת צוריאל בתאריך כ´ סיון ה´תשע"א
 

אודותינו תוכניות חינוכיות - יסודי תוכניות חינוכיות - על יסודי גלריה שרות לאומי פורום מאגר למדריכים שאל את הרב צור קשר

מדרשת צוריאל, מרכז לזהות יהודית, אשדוד. טלפון 08-8522544 פקס 15388522544
כל הזכויות שמורות למדרשת צוריאל

יהדות, פרשת שבוע, פורומים, חגים