אמונה

השאלה
בסיעתה דשמיא.
שלום הרב ינון!
רציתי לשאול בעניין האמונה. בזמן האחרון 3 חודשים בערך אני מרגישה ירידה משמעותית באמונה שלי. אני מרגישה שפעם ממש יכולתי לדבר עם ה´ ולהרגיש שהוא מקשיב , ממש הרגשתי את ה´ ועכשיו אני כאילו מאמינה בשכל אבל קשה לי עם הרגש אני מרגישה קצת ריקנות וחושבת אולי זה בגלל מוזיקת רוק שהייתי שומעת, וקשה לי עם זה. קשה לי להפסיק לגמרי לשמוע את המוזיקה הזאת אבל אני גם לא בטוחה שזה בחלק הגדול בגלל המוזיקה. אשמח לעצות וחיזוקים.תודה רבה!

התשובה
אורנית שלום,

עבודת ה´ מצריכה מאיתנו שילוב של שני כוחות מרכזיים בנפשנו: מח ולב. המח הוא אשר אחראי על התחום הרציונאלי, החשיבתי וה´קר´. תפקידו של המח בעבודת ה´ הוא להיות האור המאיר את הדרך. לכוון אותי אל המטרה בלי לסור מדרך הישר.
הלב הוא המנוע החם שמניע את האדם. דרך הרצונות והתשוקות שפועמות בלבי, אני מתחבר לחוויה שבחיים. הלב יוצק את התוכן לחיים, ומחבר אותי למסלול שבו אני הולך. תפקידו של הלב בעבודת ה´ הוא לחבר את כולי לעשייה בשם ה´. הלב הוא המדד לרצונות שלי.

אי אפשר לעבוד את ה´ בלי אחד מהאיברים הללו, לכן איברים אלו נקראים בספרות הקודש "איבר שהנשמה תלויה בו". נסי לדמיין אמא שמגדלת את ילדיה בלי לומר ולו פעם אחת "אני אוהבת אתכם". האם כך מחנכים? בלי רגש?! נסי גם לדמיין מורה שמגיע לשיעור בלי להכין את תכנית הלימוד, במטרה ´לזרום´ עם האווירה שתהיה בכיתה במשך השנה. האם כך מגיעים לתוצאות?!

בחרת לעשות צעד ולוותר על מוזיקת רוק. באיזשהו מקום צמצמת את החיים שלך, החסרת מהם משהו שהתרגלו אליו. בלי להיכנס לסוגיה של השפעת המוזיקה על האדם, הדבר הבסיסי שחסר כעת בעבודת ה´ הוא המקום שבו הלב יכול לפעום. אנו צריכים למצוא ´תחליף כשר´ לדבר שוויתרנו עליו. ברור לי שתרגישי חוסר רגש בעבודת ה´ שלך, כי מיעטת את החיים שלך. לכן:
א. תפתחי כל בוקר במחמאה לעצמך על שהחלטת לקחת על עצמך קבלה טובה. אל תתביישי לפרגן לעצמך, כי לצערנו בדור של מסכים נהיינו קצת אדישים ולכן אנו צריכים להחיות את עצמנו. הפרגון העצמי הוא התחלה טובה, גם רבי נחמן מדבר הרבה על הנקודות הטובות שאדם צריך למצוא בעצמו.
ב. תמצאי לך מוזיקה שתלהיב אותך, באותה רמה שהתלהבת מהרוק. אוכל לומר לך שיש היום להקות רוק יהודיות, שמשתמשים במוזיקה בכדי להעביר תוכן יהודי וכשר. כשאת מתחברת לתוכן חדש, את ממלאת את החלל שנוצר כתוצאה מהקבלה שקיבלת על עצמך.

המשיכי בדרך של שילוב המח והלב, אל תפחדי לפרגן לעצמך ומצאי את המקומות הנכונים שבהם הנפש יכולה לעוף גבוה. בהצלחה!
בשמחה תמיד!
אוֹרי.
המשיב אינו רב.

התשובה התקבלה ממדרשת צוריאל בתאריך כ"ט סיון ה´תשע"ה
 

אודותינו תוכניות חינוכיות - יסודי תוכניות חינוכיות - על יסודי גלריה שרות לאומי פורום מאגר למדריכים שאל את הרב צור קשר

מדרשת צוריאל, מרכז לזהות יהודית, אשדוד. טלפון 08-8522544 פקס 15388522544
כל הזכויות שמורות למדרשת צוריאל

יהדות, פרשת שבוע, פורומים, חגים