ללא נושא

השאלה
איך ה´ ברא הומואים אם התורה אוסרת זאת? ברור לי שבדור שלנו יש המון כאלה שמושפעים,ואם הם היו גדלים בחברה אחרת הם לא היו ככה. אבל אני שואלת על אלו שבאמת נולדו ככה, האם ה´ ברא אותם בידיעה שלא יוכלו להתחתן? לאהוב? זה לא נתפס אצלי. הרי זה דבר כ"כ מהותי ומרכזי בחיים של האדם. אשמח לקבל על זה תשובה!! תודה(:

התשובה
ליאל שלום.
אני מבין לפי שאלתך, שקראת מחקר שמראה על כך שאנשים מסוימים נולדים עם נטיות מיניות. כשאנחנו נחשפים למחקרים כאלה או אחרים, עלינו לזכור נקודה חשובה: עולם המדע הוא עולם מוגבל. מדהים לראות כמה אנו, בני האדם, הצלחנו להתפתח ולפתח את עולם המחקר. הדבר נכון בנוגע לאטומים וליסודות כימיים, ואף למחקר החברתי. אך צריך להפנים שכמה רחוק שהגענו, אנו עדיין לא יכולים לעמוד מול ריבונו של עולם – האינסופי – ולומר לו: "ניתחתי את גוף האדם ומצאתי פגם שמונע מאדם מסוים ללכת בדרך שציווית". איננו מבינים ולא נוכל להגיע למצב בו אנו שווי-ערך לקב"ה, ממילא התנסחות של חוקרים מסוימים בדבר ה´עובדה´ שאדם מסוים בעל נטיות מלידה – וממילא אינו יכול ללכת בדרכי ה´, בטעות יסודה.
מה שכן ניתן לומר, שיש קושי לאנשים מסוימים להתגבר על משיכה פסולה. אין ספק בכך שההתמודדות של אותם אנשים שמנסים לשלב את אורח החיים הדתי, עם המשיכה שלהם לבני מינם היא קשה. אך על קשיי ההתמודדות כתב רבי משה חיים לוצאטו בספר "דעת תבונות":
"אמר השכל - מה שנוכל להשיג בענין זה הוא, כי האל יתברך שמו הוא תכלית הטוב ודאי. ואמנם, מחק הטוב הוא להטיב, וזה הוא מה שרצה הוא יתברך שמו - לברוא נבראים כדי שיוכל להטיב להם, כי אם אין מקבל הטוב אין הטבה. ואמנם, כדי שתהיה ההטבה הטבה שלמה, ידע בחכמתו הנשגבה שראוי שיהיו המקבלים אותה מקבלים אותה ביגיע כפם, כי אז יהיו הם בעלי הטוב ההוא, ולא ישאר להם בושת פנים בקבלם הטוב, כמי שמקבל צדקה מאחר. ועל זה אמרו (ירושלמי ערלה פרק א, הלכה ג), "מאן דאכיל דלאו דיליה בהית לאסתכולי באפיה"."
כלומר, עצם היגיעה שיש בהתמודדות, היא עבודת ה´ של אותם אנשים. היגיעה נועדה ליצור בנו, בני האדם, את היכולת לקבל שכר. לולא היינו יגעים בעבודת ה´, אזי השכר שהיינו מקבלים היה יוצר בנו בושה. בדיוק כמו קבצן שיושב על הרצפה קרוע בגדים, שנצרך לבושתו לקבץ נדבות. כמובן שהיה מעדיף לעבוד למחייתו, להרוויח את פרנסתו בעבודה, ולא בחסדי העוברים והשבים.
שמעתי פעם שיחה של רב מסוים, שבמהלכה נשאל הרב "מהי עבודת ה´ של אנשים עם תסמונת דאון חריפה?". השיב לו הרב: כשכואב לך הראש ממש ממש, מה אתה עושה? ענה לו התלמיד: שוכב במיטה עד שעובר. ענה לו הרב: זוהי עבודת ה´ של אנשים עם תסמונת דאון חריפה. כלומר, לכל אדם יש התמודדות מיוחדת משלו.
עמותת ´עצת נפש´ פועלת בשיתוף רבנים ואנשי מקצוע, במטרה למצוא מזור לאותם מקרים. יש להם סיפורי הצלחה. עובדה זו אולי לא תפרק מחקרים מדעיים, אך יש בכוחה להראות שגם מצב שנראה ´בלתי הפיך´, אפשר בע"ה ובעבודה והתמדה לשנות.
בשמחה תמיד!
אוֹרי.
המשיב אינו רב.

התשובה התקבלה ממדרשת צוריאל בתאריך כ"ז סיון ה´תשע"ה
 

אודותינו תוכניות חינוכיות - יסודי תוכניות חינוכיות - על יסודי גלריה שרות לאומי פורום מאגר למדריכים שאל את הרב צור קשר

מדרשת צוריאל, מרכז לזהות יהודית, אשדוד. טלפון 08-8522544 פקס 15388522544
כל הזכויות שמורות למדרשת צוריאל

יהדות, פרשת שבוע, פורומים, חגים