אמונה

השאלה
שלום הרב.
בזמן האחרון עולות לי שאלות שאני פוחדת שהן קצת כופרות אבל אני יודעת שאני חייבת לשאול אותן אחרת האמונה שלי תהיה נורא חלשה:

איך אני אמורה להיות בטוחה שיש אלוקים ואם יש מי אמר שזה דווקא האלוקים שאנחנו מאמינים בו?
איך אני אמורה לדעת אם התורה וסיפוריה נכונים ?
אשמח לקבל תשובה .תודה רבה ויום טוב

התשובה
שלום לשואלת.
ראשית כל, את צודקת בטענתך לגבי השאלות - אם לא תשאלי, האמונה שלך תתנוון. תמיד תשאלי, גם אם לא תקבלי תשובה, או תשובה שאינה מספקת - תמשיכי לשאול!

בנוגע לשאלתך זו,
עלינו להבין ראשית כל מהי אמונה. אמונה באה מהשורש א.מ.ן ומשמעותו הישענות על משהו גדול. בדיוק כמו בפסוק: "כַּאֲשֶׁר יִשָּׂא הָאֹמֵן אֶת הַיֹּנֵק" (במדבר א יב). האוֹמן הוא ההורה המחזיק את היונק - התינוק, והתינוק אמוּן על ההורה.

לפיכך, אנחנו מאמינים בקב"ה גם אם איננו רוצים בכך, היות ואנו תלויים בו, הוא מקור החיים שלנו. ברובד פשוט ניתן לומר "השמים מספרים כבוד אל ומעשה ידיו מגיד הרקיע" - הביטי בעולם שסביבך, האם השמים שכל כך יפים ועמוקים יכולים להופיע משום מקום? האם הטבע שלא חורג ביום יום ממהלכו הקבוע - זריחה, שקיעה, זריחה וכו´ יכול לפעול בצורה כזו סתם?
כך ניתן להבין שיש כח שמסובב את העולם על טבעו ומאורעותיו.

ברובד עמוק יותר, אם תצליחי להגיע לשקט פנימי תגלי שבחייך האישיים את מרגישה שיש יד שמכוונת את מסלול חייך. נכון הדבר גם בראייה כללית של ההיסטוריה. הרב קוק זצ"ל היה כותב את המילה היסטוריה בתי"ו, כך : היסתוריה. הוא רמז לכך שהאופן שבו נלמדת ההיסטוריה הוא מסתיר את ה´. אך אנו, עם ישראל, רואים איך שבכל ההיסטוריה הקב"ה פועל ומניע את כל המהלכים ההיסטוריים אל מקום אחד - גאולת עולם.

המקום שממנו נובעת השאלה שלך, הוא מקום בריא.
אך צריך לגשת אל התשובה בענווה. בניין האמונה הוא בניין רחב וגדול שמתרחב במשך כל חייך. על מנת להגיע לתשובה שתרווה את צמאונך, עליך למצוא ספר אמונה שמדבר אליך. בצורה זו, דרך לימוד קבוע, תוכלי לבנות את הבניין האישי שלך בצורה חזקה שלא תיפול משום רוח.

רבי נחמן מברסלב אמר פעם: מי שטעם ין הונגרי, אותו לא יטעו לעולם. הכוונה היא שכאשר אדם לומד אמונה ומגיע לנקודת האמונה שבתוכו - שום ניסיון לא יצליח להעביר אותו על אמונתו. תזכי את, ונזכה כולנו להגיע אל אמונה חזקה, בבחינת "שיויתי ה´ לנגדי תמיד".

בברכה,
אוֹרי

המשיב אינו רב.
התשובה התקבלה ממדרשת צוריאל בתאריך כ"ז סיון ה´תשע"ה
 

אודותינו תוכניות חינוכיות - יסודי תוכניות חינוכיות - על יסודי גלריה שרות לאומי פורום מאגר למדריכים שאל את הרב צור קשר

מדרשת צוריאל, מרכז לזהות יהודית, אשדוד. טלפון 08-8522544 פקס 15388522544
כל הזכויות שמורות למדרשת צוריאל

יהדות, פרשת שבוע, פורומים, חגים